1. Amerykański koncern GE Power wygrał przetarg na dostarczenie elementów wyposażenia dla częsci turbinowej elektrowni El Dabaa w Egipcie. Projekt będzie realizowany przy współpracy z rosyjskim Atomenergomashem. Turbiny Arabelle pracujące we Francuskich elektrowniach jądrowych mają wskaźnik niezawodności na poziomie 88,96% przy ponad 400 000 godzinach pracy, sama turbina według koncernu wytwarza o 2% więcej mocy niż tradycyjne zespoły trubinowe. W elektrowni jądrowej El Dabaa mają powstać cztery rosyjskie reaktory WWER-1200. W 2015 roku Rosja udzieliła pożyczki Egiptowi na kwotę 25 miliardów dolarów. Po uruchomieniu wszystkich bloków elektrownia będzie miała moc 4800 MW elektrycznych.

2. Amerykański departament energii utworzył nowe struktury dotyczące cywilnej kooperacji w przemyśle jądrowym z Chinami. Polityka obejmuje eksport technologii i wyposażenia do Chin.

3. Rozpoczęcie budowy budynków przemysłowych dla cyklu paliwowego reaktora BREST-OD-300 w Siewiersku rozpocznie się w 2021 roku, natomiast budowa samej elektrowni rozpocznie się nie wcześniej niż w 2026 roku.
Przypominam, że jest to reaktor chłodzony ołowiem, pracujący na neutronach prędkich, jak również jest to reaktor powielający.
OD w nazwie pochodzi od опытный демонстрационный, czyli prototyp doświadczalny.

4. Wycofanie się Szwajcarii z energetyki jądrowej spowoduje utratę przynajmniej 20 TWh energii w skali roku. Chcąc wypełnić taką lukę rząd Szwajcarii będzie musiał wytworzyć takie ilości energii z innych paliw kopalnych. Żeby skompensować taką stratę będzie koniecznie użycie innych paliw kopalnych, lub w innym przypadku Szwajcaria zwiększy import energii elektrycznej zza granicy, np. z Francji (( ͡º ͜ʖ͡º)). Cały raport do ściągnięcia tutaj: Energy Policies of IEA Countries: Switzerland 2018 Review
Co więcej w trakcie zimy energetyka jądrowa pokrywa tam nawet do 45% zapotrzebowania na energię elektryczną.

5. Budowa elektrowni jądrowej w Turcji nabiera tempa. Rosjanie zgodzili się na oddanie pierwszego bloku jądrowego dwa lata przed terminem czyli w roku 2023. Obecnie na miejscu pracuje około 500 specjalistów, z czego ponad 80% osób to lokalni budowniczowie. Ponadto, w marcu tego roku pierwszych 35 młodych specialistów z Turcji ukończyło rosyjski МИФИ (taka najbardziej prestiżowa polibuda w Rosji, dodatkowo nakierowana również mocno na EJ)

6. Chcąc w pełni realizować plan dekarbonizacji, każdego roku na całej planecie powinno być oddawanych od 100 do 200 nowych reaktorów rocznie, to wynika z raportu przedstawionego w The Huffington Post. „Bazując na naszych analizach, to co trwałoby ponad rok w przypadku energetyki odnawialnej można osiągnąć w ciągu 20 lat z energetyką jądrową.”

I co was najbardziej zainteresuje: Do zbiornika chłodzącego w Kalilinskiej elektrowni jądrowej wypuszczono ponad 1,6 ton ryb. ᶘᵒᴥᵒᶅ

Na obrazku troszkę statystyki, #ciekawostki , podłączenia i wyłączenia bloków jądrowych na przestrzeni lat.

#ejdlakazdego