1. Biuletyn IAEA (Nuclear Security: Commitments and Actions, 2016) do ściągnięcia stąd [EN]
Tematy w biuletynie umieszczę w pierwszym poście.

2. Eksperymentalny ciężkowodny reaktor doświadczalny OK-187, który pracował w południowo – zachodniej części Moskwy, zostanie wycofany z eksploatacji w roku 2019.

3. Rosyjski BN – 1200 w gotowości?
Główny dyrektor Rosatomu orzekł, że zakończenie i rozpatrzenie wyników prac badawczo – rozwojowych oraz opracowanie dokumentacji projektowej planowane jest na koniec 2020 roku. Jeżeli procesy te przebiegną pomyślnie to okres budowy bloku energetycznego może rozpocząć się w latach 2024 – 2025, a zakończyłby się w latach 2031 – 2032. BN – 1200 ma być składnikiem uzupełniającym reaktory jądrowe pracujące na neutronach termicznych, tak aby zamykać ich cykl paliwowy.
BN – 1200 to reaktor prędki chłodzony sodem.

4. Wielka Brytania nie może polegać na odnawialnych źródłach energii bez istniejącej energetyki jądrowej. Energetyka jądrowa jest największym niskoemisyjnym źródłem w krajach rozwiniętych, natomiast biorąc pod uwagę cały świat, zajmuje drugie miejsce po energetyce wodnej. Więcej.

5. Koszt budowy dwóch bloków jądrowych Vogtle -3 i -4 podrożał o 1 miliard dolarów.

6. Turcja będzie budowała trzecią elektrownię jądrową razem z Chinami. Pierwasza jest budowana przy współpracy z Rosją, druga z Japonią.

7. Reaktor AP1000 w Chińskiej elektrowni jądrowej Haiyang osiągnął stan krytyczny o 10:42 lokalnego czasu ósmego sierpnia 2018. Jest to drugi AP1000 na świecie, który „wszedł w krytykę”.

8. Małe reaktory modułowe powinny mieć oferowane takie same subsydia jak te, które są proponowane energetyce wiatrowej – The Finacial Times. Całość.

9. Chiński Zaawansowany Reaktor Badawczy (reaktor basenowy) pracował nieprzerwanie przez 14 dni z mocą 60 MW ustanawiając tym samym reakord dla tego typy reaktora. Reaktor będzie używany m.in. do badań w zakresie fizyki jądrowej i chemi, badania materiałów reaktorowych, paliwa jądrowego, neutronowego domieszkowania krzemu.

10. Kadanyjski dozór jądrowy zezwolił na pracę bloków 5 – 8 elektrowni Ontario Power Generation’s Pickering do końca 2024 roku.

Na obrazku rdzeń reaktora WWER – 1200, autor: Роман Пышкин
#ejdlakazdego