1. Rosatom uważa, że nowa pływająca elektrownia jądrowa może zostać wybudowana w ciągu pięciu lat, o ile będą na nią zamówienia. W nowych statkach zostałby użyty reaktor PITM – 200 (4 generacja tych reaktorów), a nie tak jak to miało miejsce w Łomonosowie KLT – 40S.

2. Na podstawie raportu, który to możecie podejrzeć tutaj: Klik. Energetyka jądrowa powinna mieć 15% udziału w światowym miksie energetycznym do roku 2040.
W raporcie mamy podglądową interaktywną mapkę, dzięki której możemy podejrzeć jaka część danego państwa jest zelektryfikowana.

3. Elektrownią jądrowa Hunterston B – 1 (UK) pozostanie wyłączona w związku z odkryciem nowych pęknięć w bloczkach grafitowych znajdujących się w reaktorze (AGR, stąd bloczki grafitowe). Klik

4. Umowy na dostarczenie paliwa jądrowego do Szwedzkich reaktorów zostały podpisane. Francuski Framatome zaopatrzy elektrownie Forsmark 3 oraz Ringhals 3 i 4. GNF Enusa – Forsmark 1 i 2. Więcej, klik

5. Natomiast jeżeli macie ochotę poczytać o małym robocie o uroczej nazwie „LaserSnake”, który będzie pomagał w pracach o zdecydowanie podwyższonym poziomie promieniowania, odsyłam was tu.

A na filmie widok na nowe bloki w Leningradzkiej EJ.

#ejdlakazdego