1. Ukraiński Energoatom oczekuje na zatwierdzenie przetargu pomostowego.
Operator jądrowy czeka na decyzję rady ministrów, która zatwierdzi dokumenty przetargowe dotyczące pozyskania prywatnego partnera do projektu „Most energetyczny”.
Celem projektu jest umożliwienie eksportu energii elektrycznej po przez odłączenie drugiego bloku energetycznego w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej z systemu elektroenergetycznego Ukrainy i podpięcie go do Europejskiego. Ma też być to akcja promocyjna, która ma przyciągnąć fundusze potrzebne do ukończenia 3 i 4 bloku w Chmielnickiej EJ.
W tym temacie rozmawiali ze sobą prezes Energoatomu Jurij Niedaszkowski oraz współwłaścicielka Kulczyk Investments (Polenergia International wchodzi w skład holdingu Kulczyk Investments) – Dominika Kulczyk.

2. Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa “Akademik Łomonosow” będzie holowana najprawdopodobniej w tym tygodniu do portu w Murmańsku, gdzie zostanie załadowane paliwo jądrowe do dwóch reaktorów KTL – 40s. Oba reaktory (70 MWe) są w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną miasto z 200 000 mieszkańcami. Docelowo Akademik Łomonosow ma zastąpić elektrownię jądrową Bilibino (cztery reaktory EGP – 6) znajdującą się w Czukockim Okręgu Autonomicznym.

3. Drugie spotkanie komisji, która miała na celu odnalezienie źródła wycieku izotopu rutenu – 106 (Ru – 106, o którym pisałem tutaj), nie ustaliła źródła emisji tego radioizotopu do atmosfery.

4. Kolejny (349) raport TEPCO na temat przechowywania materiałów promieniotwórczych oraz radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej Fukushima. [Kliknij tutaj]

Na zdjęciu Nowoworonieska Elektrownia Jądrowa, autor: Александр Сподарец / Aleksandr Spodarec

#ejdlakazdego