1. Według firmy Fennovoima budowa elektrowni jądrowej Hanhikivi – 1 (Finlandia) wygeneruje inwestycje warte od 210 do 400 milionów euro, natomiast do rządowego portfela z tytułu podatków wpadnie od 420 do 630 milionów euro związanych z całym łańcuchem dostaw. Projekt utworzy od 17 400 do 26 000 miejsc pracy rocznie w czasie budowy elektrowni, natomiast pracująca elektrownia jądrowa będzie zatrudniać od 450 do 500 ludzi. Hanhikivi – 1 będzie elektrownią, w której będzie pracował rosyjski reaktor WWER – 1200 (3+ generacja), a koszt budowy całej elektrowni szacuje się na 6,5 – 7 miliardów euro.

2. Francuski regulator jądrowy nakazał kontrolę większej ilości spawów w obiegu wtórnym nowego bloku Flamanville – 3. 10 kwietnia EDF stwierdził, że problemy ze spawami są o wiele gorsze niż mogłoby to się na początku wydawać i może to wpłynąć na cenę całego bloku jak i jego start. Jeszcze nie jest wiadome czy planowane oddanie bloku energetycznego zostanie przesunięte z końca roku 2018 na początek 2019.

3. Po 5 latach negocjacji między Argentyną i Chinami doszło do porozumienia w sprawie budowy nowej elektrowni jądrowej w Argentynie. Koszt budowy bloku Atucha – 3 będzie wynosił 5,8 miliarda dolarów, natomiast pierwotny projekt zakładał koszt na poziomie 7,4 miliarda dolarów.

4. Ważne wydarzenie, rozpoczęto załadunek paliwa do pierwszego EPRa! Ma to miejsce w Chinach na pierwszym bloku elektrowni Taishan. W porównaniu do Europejskich EPRów ich Chińskie EPRy miały opóźnienie zaledwie roku.

5. Kolejny (348) raport TEPCO na temat przechowywania materiałów promieniotwórczych oraz radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej Fukushima. [Kliknij tutaj]

#ejdlakazdego