Bank Światowy wydał receptę na polski smog

Zachęcam do zapoznania się ze znaleziskiem. Możliwe, że niedługo ruszą dopłaty do wymiany pieców czy poprawienia termoizolacji budynków. Fragmenty i tagi poniżej.

Z problemem nie potrafiły poradzić sobie poprzednie rządy, a obecnemu, mimo szumnych zapowiedzi, idzie to jak po grudzie. W ostatnich miesiącach pełnomocnik rządu ds. smogu Piotr Woźniak zapowiadał, że raport Banku Światowego będzie wskazówką, jakie kroki podjąć, by zwalczyć smog. Raport ukazał się miesiąc temu. Co zawiera?

Może najpierw od końca. BŚ pokazuje, jakie skutki pociągnie za sobą wdrożenie jego rekomendacji. Po pierwsze – będzie to spory spadek wykorzystania węgla do ogrzewania domów jednorodzinnych. Analiza zakłada, że wszystkie domy, jakie mają dostęp do sieci gazu ziemnego (ok. 40 proc.), zmienią ogrzewanie z kopciuchów na kotły gazowe, czyli tak jak ponad 30 lat temu stało się to na Zachodzie. Kolejne 4 proc. bez dostępu do sieci gazowej przestawi się na ogrzewanie prądem. W pozostałych domach jednorodzinnych stare piece na paliwo stałe trzeba będzie zastąpić nowymi, które są zgodne ze standardami dyrektywy ws. Ekoprojektu i uchwał antysmogowych .

Według rekomendacji BŚ, ogrzewające domy piecami osoby ubogie (ok. 450 tys. osób w skali kraju) zasługują na dotacje rzędu 90-100 proc. wartości inwestycji. Raport ocenia, że w tej grupie domów ok. 80 proc. potrzebuje termomodernizacji (360 tys.). Pozostałe dopłaty dotyczyłyby kosztów wymiany pieca i systemu grzewczego.

Spora część raportu wydaje się już znalazła odzwierciedlenie w zapowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego. Na początku czerwca ogłosił on na konferencji program Czyste Powietrze twierdząc, że na jego realizację przeznaczono 130 mld zł. W raporcie BŚ też pada podobna liczba – 130,5 mld zł, a dotyczy ona skali wszystkich inwestycji koniecznych do dokonania w domach osób, które nie są ubogie. Wraz z inwestycjami w domach osób ubogich energetycznie skala wydatków wzrasta do 154 mld zł.

Nabór wniosków o udostępnienie środków w programie NFOŚiGW „Czyste Powietrze” dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska będzie realizowany najprawdopodobniej od sierpnia. Ogłoszenie regulaminu naboru wraz z programem nastąpi w lipcu. Poza witryną Narodowego Funduszu, zostanie również zaprezentowany na stronach internetowych wszystkich WFOŚiGW oraz BOŚ – poinformował nas Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚiGW.

#polska #polityka #energetyka #smog #ekologia #ogrzewanie #4konserwy #neuropa #mikroreklama