Cześć Mireczki i Węgierki w pierwszym wpisie w tym roku. Zastanawiam się czy w tygodniu nie zrobić jakiegoś dodatkowego wpisu z fizyki reaktorowej albo omówić jakiś system w którymś z reaktorów.
Przejdźmy natomiast do niusów!
1. Co tam ciekawego słychać w Finlandii? Elektrownia jądrowa Loviisa, w której pracują dwa rosyjskie reaktory pobiła swój rekord w produkcji energii elektrycznej. Z dwóch reaktorów zostało wytworzone ponad 10% zapotrzebowania na całą energię elektryczną w Finlandii. Natomiast współczynniki wykorzystania dla obydwu bloków wynosiły około 93%, oba bloki były nieużywane przez odpowiednio 21 oraz 17 dni w roku 2017 z powodu przeładunku paliwa. Prócz wymiany paliwa, zostały również wymienione pompy wysokiego ciśnienia do awaryjnego wtrysku wody. Ponad to w drugim obiegu zostały wymienione dwa wymienniki ciepła.
Blok pierwszy elektrowni został oddany do użytku w roku 1977 natomiast drugi w 1981 roku.
2. Przenieśmy się teraz do Chin. Trwa tam budowa dwóch doświadczany reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych gazem. W poprzednim tygodniu na drugim rektorze została zainstalowana górna pokrywa zbiornika ciśnieniowego, cały proces instalacji tej pokrywy trwał ponad 1,5 godziny, a 80 tonowa pokrywa została przykręcona do zbiornika za pomocą 76 śrub. Same reaktory będą podłączone do turbin o mocach 210 MWe.
Zbiornik ciśnieniowy reaktora pierwszego został złożony już w marcu 2016 roku, sam zbiornik ma 25 metrów wysokości i waży ponad 700 ton. Pierwszy załadunek grafitu odbył się w kwietniu, a w czerwcu zostały sprawdzane parametry generatora pary. Reaktor ma zostać podłączony do sieci w tym roku.
3. EDF oświadczył, że jest w stanie dostarczyć dwa EPRy do elektrowni Sizewell C w Anglii po zmniejszonych kosztach w stosunku do reaktorów w Hinkley Point C. Ten zmniejszony koszt (2 miliardy funtów) wynikałby już z doświadczenia oraz możliwości wykorzystania dostawców, wykonawców, którzy biorą udział przy budowie Hinkley Point C.
Niemniej przeto EDF oświadczył również, że jest w stanie zmniejszyć koszty budowy nowych EPRów o 30% bazując już na doświadczeniach z Flamanville – 3 oraz Olkiuoto – 3.
Widzielibyście u nas w kraju elektrownię z reaktorami EPR?
Krótka ciekawostka, energia jądrowa w Wielkiej Brytanii dostarcza około 20% całości energii elektrycznej, natomiast bloki generujące połowę tej wartości mają zostać wycofane do roku 2025.
#ejdlakazdego
Powered by WPeMatico