Gorąco, coraz cieplej. Klimatyzacja pożera energię podczas upałów

Klimatyzacja stanie się jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za wzrost zużycia energii elektrycznej. Chińczycy kupują więcej klimatyzatorów od Amerykanów, a biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Europa nie ustępuje Bliskiemu Wschodowi. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, systemom energetycznym potrzebne są magazyny zimna.

Klimatyzacja pomieszczeń w coraz większym stopniu przyczynia się do wykorzystania energii elektrycznej. W 2016 roku odpowiadała za 10% światowego zapotrzebowania na energię – oceniła MAE.

W Polsce Veolia w Poznaniu na zasadzie trigeneracji produkuje prąd, ciepło i chłód, wykorzystując to między innymi do chłodzenia biurowca. Z kolei Laboratorium Ciepła i Chłodu stworzyło we Wrocławiu Fortum. Docelowo instalacja ma zapewniać komfort termiczny przez cały rok – w zimie będzie dostarczała ciepło, z kolei w lecie zagwarantuje chłód w upalne dni. Składa się między innymi z 36 paneli solarnych, zbiorników wody o łącznej pojemności 7 tys. litrów oraz urządzeń umożliwiających produkcję chłodu z ciepła sieciowego.

#klimatyzacja #technologia #energetyka #chiny #