Górna płyta reaktora typu RBMK, pierwszy blok Smoleńskiej elektrowni jądrowej. Czy można powiedzieć, że to taki sam reaktor jak czwarty blok Czarnobylskiej elektrowni jądrowej ( #czarnobyl )?
Nie za bardzo.
RBMK to typ reaktorów, tak samo jak PWR czy BWR (chociaż RBMK jest pewną modyfikacją BWRa). Natomiast samych projektów reaktorów RBMK było więcej.Technologiczne jest on najbardziej powiązany z blokami 3 i 4 Czarnobylskiej oraz 3 i 4 Kurskiej, chociaż jeżeli popatrzymy na SUZy czyli system kontroli mocy to sprawa wygląda zupełnie inaczej i pierwszy blok Smoleńskiej ma wtedy więcej wspólnego z 1 i 2 blokiem Czarnobylskiej EJ. Te kolory, które widzicie na płycie reaktora nie odpowiadają już tym samym prętom, które możecie zobaczyć nadal na pokrywach reaktorów w Czarnobylskiej EJ. Zostały one zmienione wraz ze zmianą powiedzmy sobie oprogramowania reaktora.
Nie wnikając w szczegóły, obecne systemy sterowania reaktorami RBMK w Rosji są na tyle skomplikowane, że z ręką na sercu wam powiem – nie mogę ich do końca ogarnąć. Gigantyczna ilość zmian w stosunku do dobrze mi znanych systemów automatyki reaktora z czasów po awarii, nowe sygnały, przebudowane sterownie, jestem do tyłu technologicznie 😀
Kiedyś myślałem, że najtrudniej będzie mi się oswoić się z RBMK na Litwie, ale tam na szczęscie systemy te są starsze i jeszcze je ogarniam.

#ejdlakazdego