Izolator liniowy – sposób na model 3D w SolidWorks

W jednym z wpisów Mikrobloga, pojawiła się prośba jednego z użytkowników portalu o pomoc przy narysowaniu rzutu izolatora liniowego w programie AutoCAD. Temat zainteresował również i mnie, więc postanowiłem przygotować materiał o tym, jak wykonać model 3D takiego izolatora w programie SolidWorks. Aby materiał posiadał ciekawsze rozwiązanie, do zamodelowania podszedłem w sposób taki, aby uzyskać model półautomatyczny – oznacza to, że pewien fragment modelu został opisany zmiennymi zawartymi w module równań, dzięki którym możliwe było uzyskanie łatwiejszej przebudowy modelu w odniesieniu do liczby segmentów izolatora oraz ich wysokości. Przy okazji udało się wykazać pewne niebezpieczeństwo związane ze sposobem wymiarowania szkicu, wpływające na możliwość zmiany zakresu wymiarowego. Część wykonywanych działań w szkicu można uznać za analogiczne dla programu AutoCAD. Można zatem stwierdzić, że temat izolatora stanowi dobry przykład do celów szkoleniowych z obsługi programów zarówno 2D jak i 3D.
Uwaga: wszelkie odstępstwa od realnego detalu (np. sposób naszkicowania segmentów – „krążków”) należy traktować jako uproszczenie dla materiału szkoleniowego.

Zapraszam: [#157] Izolator liniowy – sposób na model 3D w SolidWorks

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inventor #catia #nx #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #energetyka