Link

Artykuł o reformie prawa związanego z mocą i typem turbin wiatrowych dopuszczonych do instalacji, a w nim widzimy:

W rządowej wersji projektu nowelizacji ustawy o OZE dopuszczono stosowanie tzw. zamiennych pozwoleń na budowę, o ile nie zwiększają one oddziaływania elektrowni wiatrowej na środowisko. To umożliwiłoby budowę w Polsce turbin nowego typu. Ustawa została już przyjęta przez komisję sejmową w takim kształcie, ale w PiS pojawił się rozłam. Minister Edukacji Anna Zalewska postawiła weto wobec przyjęcia ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pod jej wpływem ustąpić musieli w końcu dwaj inni prominentni politycy PiS – Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i wiceszef tego resortu Grzegorz Tobiszowski.

W efekcie ostrej dyskusji wewnątrz PiS klub zgłosił poprawkę zgodnie z którą modernizacja, choćby nawet zmniejszała oddziaływanie na środowisko (nowe turbiny są z reguły cichsze) nie może również powodować wzrostu zainstalowanej mocy żadnego z wiatraków. To przepis nie mający żadnego uzasadnienia z punktu widzenia osób mieszkających w sąsiedztwie wiatraków (nie musi mieć związku ani z wysokością turbiny, ani hałasem), ale wymierzony w firmy planujące stawianie jakichkolwiek turbin wiatrowych.

Dalej:

Autorstwo poprawki przypisuje sobie portal stopwiatrakom.eu, założony przez Marcina Przychodzkiego, aktualnego dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Infrastruktury, który wspólnie z minister Anną Zalewską jeszcze kilka lat temu tłumaczył jak i dlaczego należy walczyć w Polsce z wiatrakami, a jako radca prawny reprezentował przeciwników takich inwestycji.

Założony przez Przychodzkiego portal pokazuje dziś linie podziału w partii rządzącej. W ostatnim czasie stopwiatrakom.eu ostro krytykowało Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego i premiera Mateusza Morawieckiego m.in. za wspieranie budowy morskich farm wiatrowych oraz brak walki o nowe kopalnie węgla kamiennego i elektrownie na paliwa kopalne. Na celowniku od lat jest też Unia Europejska. Portal postuluje z resztą wystąpienie z niej Polski, a o papieżu Franciszku donosi, że uległ presji „zielonego komunizmu”. Rozłam w partii łączy z rekonstrukcją rządu. – Dzisiaj, po ponad dwóch latach rządów, nie ma już w nim obozu patriotycznego – odeszli bowiem ministrowie Macierewicz i Szyszko, a zmarginalizowani zostali premier Szydło i minister Adamczyk [przełożony Przychodzkiego – red.] – donosi portal. „Po raz kolejny dowiadujemy się, że dla „dobrej zmiany” człowiek liczy się już mniej niż interesy inwestorów. To samo dotyczy branży farmaceutycznej przy przymusowych szczepieniach dla dzieci, gdzie Minister Zdrowia nic robi, by wzmocnić pozycję rodziców i samych dzieci”.

Mamy tu minister edukacji wpływającą na przepisy o energetyce i jej współpracownika, który pomimo zajmowanego stanowiska zachowuje się jak typowy foliarz. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć? (╯°□°)╯︵ ┻━┻

#bekazpisu #bekazpodludzi #energetyka #wiatraki #antyszczepionkowcy