Poprzedni tydzień był troszkę intensywny, ten również się taki zapowiada. W załączniku macie filmik, który dzisiaj wrzuciło do sieci Narodowe Centrum Badań Jądrowych, tyczy się on reaktora Maria. Miłego oglądania i czytania.

1. Od dłuższego czasu nad elektrownią jądrową Vogtle (USA) wisiały czarne chmury. Chmurki te przesłaniały kontynuację inwestycji w dwa nowe bloki (3 i 4) z reaktorami AP1000. Na szczęście czterej współwłaściciele całej inwestycji zdecydowali się na dokończenie budowy obydwu bloków. Ich budowa rozpoczęła się w roku 2013, pierwszy z nich ma zostać oddany do użytku w roku 2021, a drugi w 2022.
Jeżeli macie ochotę poczytać o perypetiach tej elektrowni to możecie to zrobić tutaj.

„This historic project will be the first large-scale nuclear utility project completed in the United States in over 30 years and will reaffirm America’s international leadership in nuclear technology and provide a reliable, clean power source for decades to come. DOE hopes the successful completion of this project will mark the beginning of a nuclear renaissance in America.”
– Shaylyn Hynes, US Department of Energy Shaylyn Hynes

2. Japoński dozór jądrowy zezwolił na ponowne urochomienie drugiego bloku energetycznego w elektrowni jądrowej Tokai. Jest to reaktor BWR o mocy elektrycznej 1060 MW. Obecnie trwają pracę nad budową wału, który będzie w stanie powstrzymać falę tsunami o wysokości 17,1 m.

3. Na pierwszym bloku Białoruskiej elektrowni jądrowej trwają przygotowania do montażu korpusu reaktora. W końcu sierpnia w pełni została ukończona oraz podłączona do sieci rozdzielnia na napięcie 330 kV.

4. Chiny z powodzeniem realizują projekt przejścia z paliwa wysoko wzbogaconego na paliwo nisko wzbogacone w swoich reaktorach typu MNSR, są to małe reaktory badawcze.

5. Sąd najwyższy w Hiroszimie zakceptował apelację Shikoku Electric Power Company i zezwolił na powtórne włączenie bloku jądrowego Ikata-3. Zgodnie z tym postanowieniem Shikoku Electric ponownie uruchomi ten blok 27 października, sam reaktor był wyłączony od października poprzedniego roku.

6. Wczoraj urodziny miał Hans Geiger, ten sam, który ze swoim uczniem Müllerem stworzył licznik Geigera-Müllera. ʕ•ᴥ•ʔ

#ejdlakazdego