Reaktor w Dimitrowgradzie, na górze zdjęcia widać paliwo. Reaktor (nazwa tego to MIR) służy do badania paliwa jądrowego.
Reaktor znajduje się w ośrodku NIIAR – Instytut Badawczy Reaktorów Jądrowych, prócz reaktora MIR pracują tam również reaktory: SM, SBT-6, PBT-10/1, PBT/2, BOR-60, BK-50.

Wysokość rdzenia reaktora MIR to 1 metr, a średnica 1,22 metra. Moderatorem jak i reflektorem w reaktorze jest beryl, Paliwem jest uran o wzbogaceniu 90%. Temperatura na wody na wyjściu z reaktora nie przekracza 100 stopni Celsjusza, reaktor pracuje pod ciśnieniem 1,25 MPa.

BOR – 60 jest reaktorem, w którym gęstość strumienia neutronów może osiągnąć poziom 710^15 см^-2s^-1, co jest wartością naprawdę sporą jak na reaktor, co więcej w rdzeniu tego reaktora moc może mocno się różnić w zależności od jego części co pozwala za jednym razem badać wiele parametrów paliwa. Sam rdzeń (a żeby być bardziej precyzyjnym to strefa, w której zachodzi reakcja łańcuchowa – z ros. „aktywna strefa”) ma wysokość 45 cm (przy średnicy około 40 cm). Chłodziwem reaktora jest ciekły sód, który na wejściu do reaktora ma temperaturę 330, a na wyjściu 530 stopni Celsjusza. W ciągu godziny przez jego rdzeń przepływa 1100 m^3 sodu, przy ciśnieniu 5,5 MPa.

fotka: Rosatom
#ejdlakazdego