Richard Brooke Roberts – człowiek, który „opóźnił neutrony”.
Biofizyk! Więc zaraz zaraz, po cholerę miałbym pisać o biofizyku na tagu #ejdlakazdego .
Mirki jak to jest, że można sterować reaktorem jądrowym, jego poziomem mocy skoro neutrony poruszają się z zawrotnymi prędkościami i wszystkie reakcje zachodzą błyskawicznie? Otóż tu cały na biało wchodzi…
Pan Richard, urodził się dokładnie 7 grudnia 1910 roku był on członkiem małej grupy Amerykańskich naukowców, którzy potwierdzili to, że rozszczepienie uranu jest możliwe.
Miał on też swój udział w odkryciu neutronów opóźnionionych.
Czym są neutrony opóźnione? O tym można by zrobić naprawdę długi wpis, ale po krótce:
Większość neutronów powstaje bezpośrednio z rozszczepienia paliwa jądrowego, ale mniej niż 1% powstaje z rozpadu tak zwanych prekursorów neutronów opóźnionych. Podczas rozszczepienia jąder izotopów rozszczepialnych dochodzi do powstania różnych produktów rozszczepienia.* Jednym z nich jest on, popatrzcie na tego cwaniaka: Br-87, GigaChad wśród prekursorów neutronów opóźnionych. Jego czas połowicznego rozpadu to 55 sekund, może nie daje rady najdłużej, ale jakie efekty!
Jest szansa, że dojdzie do takiego rozpadu beta minus, iż powstanie nam wzbudzone jądro kryptonu, te natomiast z powodu zbyt dużej energii postanowi sobie wyemitować neutron.
BAM!
Mamy nasz neutron opóźniony, powstał on po około 55 sekundach po właściwym rozszczepieniu. Drogie Mirki i Węgierki! To dzięki takim prawilnym izotopom można kontrolować moc reaktora. Grup neutronów opóźnionych wyróżnia się sześć, każda z nich charakteryzuje się inną średnią energią neutronu, udziałem w całości oraz średnim czasem życia. Dodatkowo w paliwe często mamy miks U235/U233/Pu239, a dla każdego z tych izotopów grupy te mają inne właściwości.
Jeżeli zerkniecie na tło tagu #ejdlakazdego to równanie z Ci dotyczy zmiany gęstości neutronów opóźnionych w reaktorze, gdzie i jest grupą neutronów, a g grupą energetyczną, ale to już inna bajka.

Wznieście dziś toast za Pana Richarda!

*nie wszystkie neutrony opóźnione powstają bezpośrednio z produktów rozszczepienia. The JEFF-3.1 Nuclear Data Library

ps. a na zdjęciu reaktor pracujący na neutronach prędkich (✌ ゚ ∀ ゚)☞
No i zapraszam tutaj.
#ejdlakazdego