To tak jak wczoraj pisałem, poniżej krótkie wypunktowanie za i przeciw budowy elektrowni jądrowej w Kazachstanie.
Autorem tekstu jest Arman Kaszkinbekow, Ассоциации возобновляемой энергетики Казахстана (АВЭК).
Budowa elektrowni jądrowej w Kazachstnie to ważny i trudny krok. Postanowiliśmy przedstawić 7 argumentów za budową elektrowni jądowej i 7 argumentów przeciw budowie elektrowni jądrowej w Kazachstanie.
Argumenty przeciw:
1. Bezpieczeństwo i wpływ kultury.
Przykład awarii w Fukushimie nie jest inspiracją do budowy elektrowni jądrowej, Japonia ciągle walczy ze skutkami awarii. Budowa elektrowni jądrowej w strefie sejsmicznej aktywności w regionie Almaty jest objęta ryzykiem. Elektrownia jądrowa dla większości Kazachów i samego Kazachstanu jest związana z wielką tragedią – poligonem jądrowym w Semipałatyńsku, strach ten jest wryty w nasze DNA. Elektrownia jądrowa postrzegana jest jako jedno z największych zagrożeń dla kraju. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o budowie elektrowni konieczne będą rozmowy ze społeczeństwem.
2. W chwili obecnej bilans energetyczny kraju ma nadwyżkę, nie będzie wiadomo co zrobić z setkami megawatogodzin z elektrowni jądrowej.
3. Zgodnie z prognozami wielu wiądących agencji energetycznych na świecie, a przede wszystkim Międzynarodowej Agencji Energii (International Energy Agency – IEA), do 2030 roku średni koszt energii elektrycznej wytwarzanej przez energię odnawialną będzie niższy niż koszt energii pochodzącej z energetyki jądrowej. Czy powinniśmy wsiadać do ostatniego wagonu energetycznego pociągu?
4. Wiele rozwiniętych krajów odchodzi od energetyki jądrowej, na przykład Niemcy czy Korea Południowa. Odchodzą od energetyki jądrowej na rzecz gazu i odnawialnych źródeł energii. Koniec energetyki jądrowej, a także energetyki węglowej może nadejść szybciej niż wiele osób myśli.
5. Problem gospodarki zużytym paliwem jądrowym.
6. Brak kadr. Tak, mamy odpowiednią komisję w strukturach Ministerstwa Energii, firmę Kazatomprom, laboratoria i naukowców, ale nie mamy wysoko wykwalifikowanego personelu z praktycznym doświadczeniem w dużych elektrowniach jądrowych. W przypadku eksploatacji elektrowni będziemy musieli polegać na ekspertach zagranicznych.
7. Koszt budowy nowej elektrowni jądrowej od podstaw to kilka miliardów dolarów, dla wielu bloków – jeszcze więcej. Nie jest do końca jasne, czy nadszedł odpowiedny czas na tak drogie projekty, z naszy poziomem rozwoju społecznego i poziomem dochodów większości populacji.
Argumenty za:
1. Technologia i rozwój.
Energetyka jądrowa jest szczytem rozwoju technologii energetycznej. Kraj będzie w stanie uruchomić całkowicie nowy sektor gospodarki w XXI wieku, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne na wiele dziesięcioleci (ode mnie: elektrownia z reaktorem WWER-1200 to czas życia bloku energetycznego na poziomie 60 lat z możlowością dalszego przedłużenia jego życia) biorąc pod uwagę starzejące się elektrownie. Według niektórych danych do 45% wszystkich elektrociepłowni opalanych węglem w Kazachskim systemie elektroenergetycznym wymaga natychmiastowej modernizacji albo wyłączenia.
2. Minimalny koszt produkcji energii elektrycznej na nadchodzące dziesięciolecia, który pozwoli na dynamiczny rozwój przemysłu, będzie to także idealny system dla ludności, który napędzi to rozwój całej gospodarki.
3. Możliwość dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, ze względu na minimalne koszta energii elektrycznej z elektrowni jądrowej udział nowych źródeł energii zostanie osłabiony i nie będzie miał tak znaczącego wpływu na wzrost taryf cenowych dla użytkowników końcowych.
4. Transformacja naszego kraju, wreszcie, nie będziemy tylko liderami produkcji uranu, a także sami będziemy wykorzystywać taki rodzaj energii. Pozwoli to nam na integrację istniejących już gałęzi przemysłu.
5. Budowa elektrowni jądrowej spowoduje zaistnienie nowego źródła energii w systemie elektroenergetycznym, wpasowuje się to w ideę miksu energetycznego.
6. Dalsze wzmocnienie stosunków strategicznych z Federacją Rosyjską, długoterminowy kontrakt z Rosatomem. Z powodu sankcji zachodu Rosjanie ponownie zwrócili wzrok na kraje satelickie.
7. Uruchomienie nowych mocy produkcyjnych na południu kraju pozwoli ustabilizować wpływ wahań dobowych mocy z odnawialnych źródeł energii. Pomoże to uniknąć braku równowagi w produkcji i zużyciu energii elektrycznej między północą, a południem naszego kraju.
—–
Nie wnikałem w poprawność danych prezentowanych przez pana Armana, tylko przetłumaczyłem. Więc warto byłoby się przyjrzeć szczególnie punktowi 3 „przeciw”.
Jeżeli chodzi o jakiś mój komentarz do tego, to zwrócił on uwagę na ciekawe rzeczy takie jak kadry, czy poziom samego społeczeństwa. Zupełnie nie zgodze się z problemem z gospodarką wypalonym paliwem jądrowym czy też odejściu Niemiec i Koreii od EJ – tzn. fakt, odchodzą, ale to nie jest trend światowy, a tylko i wyłącznie polityka.
Problem odbioru energetyki jądrowej przez społeczeństwo istnienie też u nas, nawet nie chodzi o sprzeciwianie się budowie elektrowni, a o zrozumienie tematu, nadał górują teksty typu: huurrr durr czarnobyle budujo, nie nie nie.
Zastanawiam się nad ich punktem 6 „za”, wzmocnienie realacji kosztem większego uzależeniania? Ciężko mi się określić w tej kwestii. Nie znam wielu osób z Kz, a te które znam są mocno pro rosyjskie. 😡
W temacie budowy naszej elektrowni jądrowej, z moją całą miłością do energetyki jądrowej obecnie wstrzymałbym się w tej decyzji.
Jakie problemy według was dzielimy z Kazachstanem w temacie budowy elektrowni jądrowej? W których aspektach jest nam lepiej, a w których gorzej?
Na zdjęciu człowieczek chodzi sobie po górnym korpusie reaktora, na którym znajdują się wejścia dla przewodów łączących czujniki wewnątrz reaktorowe ze sterownią reaktora. Fotka zrobiona podczas montażu reaktora WWER-1200.
#ejdlakazdego