UK ustanowiła swój nowy rekord, ponad 1000 godzin czyli 41 dni bez zużycia węgla w energetyce. Obecnie w kraju istnieje już tylko 6 elektrowni węglowych oraz zaprzestano wydobycia węgla kamiennego na skalę przemysłową w 2015 mimo że ten kraj ma dalej spore zasoby węgla. Rząd zamierza całkowicie zlikwidować wszystkie elektrownie węglowe w kraju do 2025.

Obecnie źródła odnawialne są odpowiedzialne za wygenerowanie 80 terawatogodzin energii elektrycznej (dla porównania cała konsumpcja prądu w Polsce jest w granicach ~165 terawatogodzin) w Zjednoczonym Królestwie i zajmują drugie miejsce jako napopularniejszego źródła energii w kraju, wyprzedzając energetykę nuklearną generującą 60 terawatogodzin energii elektrycznej, Pierwsze miejsce zajmuje niezmiennie elektrownie gazowe odpowiedzialne za produkcję prawie 130 terawatogodzin energii elektrycznej, jednak z racji stopniowo rosnących cen eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Północnym i niskich cen ropy na rynkach jej przyszłość nie jest aż tak pewna.

Wg założeń energetyka odnawialna ma odpowiadać za produkcję aż 75% całej energii elektrycznej w kraju już na koniec przyszłej dekady.

Jak stwierdził rzecznik Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Rozwoju Przemysłu że ten sukces to kamień milowy w historii energetyki kraju oraz czas potęgi energetyki węglowej przeminął na rzecz czystrzej i bardziej ekologicznej przyszłości zasilanej energią odnawialną.

A my co, dalej mamy finansować śląskich kretów kolejnymi ulgami, zwolnieniami podatkowymi oraz przywilejami bo bez ich „ciężkiej” pracy siedzilibyśmy przy świecach (╯°□°)╯︵ ┻━┻

https://www.theguardian.com/business/2018/jul/12/uk-to-pass-1000-hours-without-coal-as-energy-shift-accelerates
#neuropa #energetyka #gospodarka #oze #uk