W zasadzie to od tego powinienem zacząć, czyli od reaktora BWR.

Sprawność wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni z reaktorem BWR nie przekracza 33-34%, gdyż do turbiny doprowadza się parę nasyconą pod niskim ciśnieniem (w nowoczesnych elektrowniach węglowych pracujących na parametry nadkrytyczne osiąga się sprawności bliskie 45% (24MPa, 610st.C) ).
Z najważniejszych spraw reaktora BWR:
– jeden obieg (niższy koszt urządzeń pod kątem termodynamiki)
– niższe parametry pary (7MPa, 280st.C), a co za tym idzie: cieńsze ściany zbiornika niż w PWR, większy zbiornik reaktora (mniejsza gęstość mocy), rzadziej następuje wymiana modułów paliwowych,
– pręty regulacyjne wsuwane od dołu rdzenia, u góry ze względu na separatory pary nie ma miejsca na pręty regulacyjne, do tego dochodzi większe obciążenie napędów,
– skażony obieg parowy, nieco wyższy współczynnik sprawności niż w PWR z uwagi na jeden obieg termodynamiczny.
– kasety paliwowe tworzące rdzeń są łączone w moduły po 4 kasety, między którymi są umieszczone krzyżowe elementy regulacyjne.
– regulacja mocy za pomocą prętów regulacyjnych które służą również do wyrównania rozkładu ciepła w reaktorze
– regulacja mocy za pomocą pomp zasilających poprzez zmianę przepływu wody przez reaktor.

Przy tej samej mocy jednostki rdzeń reaktora BWR jest znacznie większy niż reaktora PWR ze względu na mniejsza gęstość mocy. Pozwala to na dłuższe przebywanie paliowa w rdzeniu, stąd w reaktorach przeładunki (1/3 zawartości rdzenia) odbywają się co 18 miesięcy.

Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ejboners