Zacznijmy od niuso- #ciekawostki z Ukrainy. To co widzicie na obrazku to 3 i 4 blok Czarnobylskiej elektrowni jądrowej ( #czarnobyl ), natomiast na pierwszym planie widać panele słoneczne będące częścią Czarnobylskiej elektrowni słonecznej, która dzisiaj „wyprodukowała pierwszy prąd”. Moc zainstalowana w elektrowni ma być równa 1 MW. Pięć takich elektrowni pracujących z maksymalną wydajnością mogłoby zasilić jedną z ośmiu głównych pomp cyrkulacyjnych reaktora RBMK-1000. ( ͡º ͜ʖ͡º)

Przejdźmy do niusów.

1. W Rosji rozpoczęto załadunek paliwa do drugiego reaktora w pływającej elektrowni jądrowej „Akademik Łomonosow”. Na okręcie znajdują się dwa reaktory KTL-40s o mocy elektrycznej 35 MW każdy.

2. W Fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluoto nowy blok z reaktorem EPR znowu ma opóźnienia. Oddanie bloku do użytku przesunięto o kolejne miesiące, obecnie szacuje się, że blok ten zostanie oddany do użytku we wrześniu 2019 roku. To już 9 lat opóźnienia.

3. Natomiast EPR we Francji… też ma opóźnienia. Okazuje się, że połączenia spawane wymagają większej ilości napraw niż mogłoby to się wydawać na początku. W czerwcu 53 spawy wymagały naprawy, obecnie kolejne 85. Wszystko tyczy się obiegu wtórnego.

4. Rosja i Indie będą razem współpracować przy budowie kolejnych sześciu bloków jądrowych w Indiach.

5. W Warszawie rozpoczęła się konferencja HTR 2018 – International Conference on High Temperature Reactor Technology. Jeżeli jesteście ciekawi o czym tam się mówi to tutaj jest stronka konferencji.

#ejdlakazdego